Matrix gerçek mi yoksa !

Televizyon ekranların onlarca Profesör , onlarca Analist (Komplo Teorisyeni) gelecek nasıl şekillenecek konusunu masaya yatırıyor. Tabiki “evde kal”manın kazandırmış olduğu boş vakitler de buna eklenince , hepsini bol bol dinliyor bir yere varmaya çalışıyor insan.

İsmini paylaşmak istemiyorum , lakin sizde seyrettiyseniz konu size yabancı gelmeyecektir. Bir profesör , salgın sonrası küresel dünyanın “dijitalleşme hızı akıl almaz derecede hızlanacak.” cümlesini kurdu.  Arkasından salgın ile beraber , dünyanın yani insanlığın normal hayatlarına dönebilmesi için ülkelerin kabul etmek için zorlanacakları bazı küresel yasalar doğacağından bahsetti. Bunların başında “Bağışıklık Pasaportu” olduğu , bu pasaporta sahip olmayan kimselerin ülke içinde ve hatta yurtdışı seyahat haklarının dahi olmayacağı konusunda bilgiler verdi.  Ben, de bu konuyu çok merak ettim ve incelemeye karar verdim.

Nedir Bu “Bağışıklık Pasaportu” (Immunity Passport)

Bağışıklık pasaportu , aslında insanları digital dünyaya aktarmanın bir basamağıdır. Konuyu detaylandırmaya çalışacağım.

Bütün hükümetlerin ortak bir problemi vardır. Ülkeyi yönetirken , vatandaşlarının her birinin birbirinden farklı istek ve beklentilerine karşılık gelecek politikalar üretmektir. Bunu başarmak, çok zordur. Bu yüzden politik ideolojiler doğmuştur. Yönetici adayları , belirli ideolojilerin merkezinde kitleleri toplar ve demokrasi olan ülkelerde hangi ideolojinin kendi beklentilerini karşıladığını düşünen vatandaşlar oylarını verir ve çoğunluğun seçtiği adaylar hükümetleri oluşturur. Bunun bağışıklık pasaportu ile ne ilişki var  arkadaş der gibisiniz !

Bu pasaport sandığınız gibi hususi pasaport gibi bir şey değil. Mevcut  pasaportta , sadece hangi tarihte hangi ülkelere gitmişsiniz bu gibi kısıtlı bilgi ler saklanır. Bağışıklık pasaportu ise , dünya üzerinde yaptığınız herşeyi ama herşeyi saklamaya yarayan bir kimliktir.

İyi de ben sahip olmak istemiyorum arkadaş bu pasaporta !

Tabii ki şimdi birisi size gelse , sana bir çip veya benzeri bir mekanizma yerleştireceğiz dese ? Sen de durup dururken neden böyle bir şey yapayım dersin ve sıcak bakmazsın. Tüm topluluklarda aynı tepkiyi verir.

Fakat bunu , bir salgın hastalık sırasında olsa  “Gel bakalım sen hastalığı geçirdin mi , eğer geçirdiysen ve bağışıklık kazandıysan sana bir pasaport verelim bu pasaport ile özgürce seyahat edeceksin, üstelik gelecek dönemlerde salgın için uygulanacak kısıtlamalar seni kapsamayacak” derse , o zaman işin içinde sihirli kelime olan “özgürlük” geçtiği için sıcak bakabilirsin. Seni ikna ederek bu pasaportu bedene yerleştirirler.

Pekala ne tür verileri kaydedecekler ki,?

Benim yaptığım araştırmaya göre bağışıklık pasaportu kullanımı birkaç adımda tam evrelerini tamamlayabilecek. Bunun sebebi, tüm ülkelerin aynı anda entegrasyon yapmak istemeyecek olmasıdır. Fakat er yada geç küresel anlamda bütün ülkeler kabul etmek zorunda kalacaklardır. O zaman misyonun tamamlamış olacaktır.

  • Birinci Adım

A- Tüm sağlık bilgileriniz , hangi ilaçları kullandığınız . Sağlık hayatınız. , Testleriniz , raporlarınız , ilaçlarınız , Alerjileriniz.

B- Hangi Sağlık kurumundan hizmet alıyorsunuz , ne sıklıkta gidiyorsunuz , bağışıklığınızın puanlaması. Neye dayanıklısınız ? Neye zayıfsınız?

  •      İkinci Adım

A – Ülke içinde seyehat ederken kullanacaksınız , bu nedenle tüm seyahat bilgileriniz. Hangi tarihte nereye gittiniz ? Ne kadar sıklıkla gidiyorsunuz? Kimin yanına gidiyorsunuz ?

B-  Diğer ülkeler de bu pasaportu olmayan insanları ülkelerin kabul etmeyeceği için , yurtdışı seyahatleriniz ve nerelere gittiğiniz. Neden gittiğiniz ? İlk bakışta çok uç görünecek ama uçuş bilgileriniz sayesinde kaç kg ile ülkeden gittiniz kaç kg ile dönüyorsunuz bagaj olarak?.

C- Yurtdışındaki sağlık ihtiyaçlarınız ve aldığınız tüm hizmetin detayları. Aldığınız serum , içtiğiniz ilaçlar , size bakan doktor , receteniz vb.D- Eğitim sisteminde sağlık gerekliliği altında tüm eğitim bilgileriniz , başarılarınız , başarabilecekleriniz. Kapasiteniz !

  • Üçüncü Adım

A- Bankalar, kredi veya kredi kartı vermek istediklerinde bağışıklık pasaportunuzdaki sağlık bilgilerinizi görmek isteyecekler , bugün neredeyse tüm bankalar hayat sigortası yaptırmak için sizi zorluyor. Bu sayede sizin sağlık durumunuzu ve ekonomik alışkanlıklarınızı değerlendirmek için sizden izin isteyecekler , Ayrıca bugün temassız kredi kartları popülerken ileride , yarın bedeninizdeki bağışıklık pasaportunuzu pos cihazına yaklaştırarak ödeme yapacağız. “Kredi kartı ile virüs dağıtımı son derece fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlandı” gazete haberleri bol miktarda göreceksiniz. Bu sizi teşvik edecektir.

B – Alışveriş alışkanlıklarımız, ne yiyoruz ? Ne satın alıyoruz ? Ne kadar kazanıyoruz ? Bireysel ekonomik gücün nedir ? Tüm ekonomik hareketlerini big data olarak saklanacak. Aldıkların , sattıkların.

C – Alışverişlerinden , eğlence alışkanlıkların , sosyal hareketliğin , sevindiğin şeyler üzüldüğün şeyler.

D – İnternet üzerinden kullandığın aboneliklerin , Netflix , Spotify , youtube gibi google facebook gibi tüm hareketlerinde dahil olduğun gruplar.

  • Dördüncü Adım

A- Çalışma hayatın , sabah işe girişin , akşam çıkışın , aracına aldığın yakıt , aracın seni tanıyacak ve  bu pasaport ile çalıştıracaksın. Araç kullanma istatistiklerin.

B- Diğer pasaport sahipleri ile ortak yaptığın tüm faaliyetler. Ortak Mekanlar , Seyahatlar , Zamanlamalar. Hareketler.

C – Soy ağacı ile tüm aile yapısı ve gen haritaları.

Hep duyarız big data  aşağı big data yukarı , nedir bu big data arkadaş. ?

  Big data adından da anlaşılacağız üzere çok büyük verilerin kaydedildiği , arzu edildiğinde hızlıca analiz edilerek , farklı sonuçlar elde edilebildiği veri kümelerine denir. Buna bir örnek vermek gerekirse , mesela bizim ülkenin nüfus müdürlüğünde 83 milyon vatandaşın , adı , soyadı , kimlik bilgisi adres bilgisi yaşı , aile bağlantılarını vb bilgileri içeren bir big data bulunmaktadır. Devlet yöneticileri bu data içerisinden aşağıdaki bilgileri elde edebilirler.

  • 20 ile 25 yaş arasındaki , istanbul – Beşiktaşda yaşayan , erkekleri listeyelebilir.
  • Veya Antalya , Kemer de ABC Apartmanında oturanları , isteleyebilir.
  • Veya bunu farklı big datalar ile birleştirerek daha geniş kapsamlı veriler elde ederek değerlendirebilir.

Konuya geri dönersek , Her bir bağışıklık pasaportu , küresel big datanın veri kaynağıdır. Bütün bu evreler tamamlandığında bu bilgiye erişen kişiler , tüm dünyayı yönetecektir. Böylece küresel bir tek ülke oluşmasına ve şu anki diğer ülkelerin o küresel ülkenin eyaletleri gibi hareket etmek zorunda kalmasına sebep olacaktır.

İyi de bu kadar bilgiyle ne yapacak arkadaş bütün herkezi yönetsin felan ?

İnsanların  sevdikleri ve sevmedikleri tüm bilgilere sahipsiniz , en çok aldıkları şeyi veya hiç almadıkları şeyi biliyorsunuz.

Örnek ile anlatmaya çalışayım. Mesela dünyanın herhangi bir yerinde insanların çok satın aldığı bir ürünü tespit ederek  ve artık üretilmesini azaltarak o bölgede insanların kavga gürültü çıkarmasını sağlayabilirsiniz !  Yada yine aynı bölgede ekonomik dengeleri hareket ettirerek , orada yaşayan insanlara baskı kurup istediğiniz yaptırabilirsiniz.  Yada onlara bir şey satmak isterseniz , bütün alım hareketlerini inceleyerek üreteceğiniz ürünün satışını tavan yaptırabilirsiniz. Arkadaşlar benim örneklerim çok masumane örneklerdir. Bu büyüklükte bir veri kimin elinde olursa dünyayı o yönetir. ABD , Rusya veya Çin parasıyla silahıyla vs gücüyle bu dünyaya sahip olamaz.

Benim yazdıklarım sadece bir öngörüdür. Konu ile ilgili dünyadaki gelişmeleri aşağıda listeleyeceğım. Onları da takip ederseniz yazdıklarımı daha iyi yorumlayabileceğiniz düşünüyorum.

Bir sonraki yazımda bu dijital hareketlilikte paranın seyri’ni konu alacağım.

Bağışıklık Pasaportu ( Immunity Passport) Haberleri

Türkçe

Yabancı Dil

 –  https://consensys.net/blockchain-use-cases/digital-identity/

Why human microchipping is so popular in Sweden | ITV News

Teşekkür ederim.

Bu yazımdan sonra çıkan haberleri burada derliyorum.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın