"Enter"a basıp içeriğe geçin

Internet of Things in hvac-r industry Part Two

Merhaba,

Birinci bölümde nesnelerin interneti teknolojisinin hvac-r üzerindeki mevcut durumundan bahsetmiştik. Bu gün ise karmaşık yapılara sahip İklimlendirme ve Soğutma cihazlarına uzaktan dokunabilmenin 5N1K sını tarif etmeye çalışacağım.

Karmaşık demişken , bazılarımız “yahu alt tarafı klimaları internete bağlama işi işte ne karmaşığı” diyor olabilir. Büyük resmi görmeden peşin hüküm vermeyin derim.

İsterseniz bu konuyu bir örnekle ele alalım.

Bir fabrikamız olsun , bu fabrikada pasta vb gıda ürünleri üretilsin. Tüm kademeler dahil 50 kişi çalışıyor olsun. Günde iki vardiya halinde çalışıyor olsun. Günlük olarak pasta türevleri ürünler üretip taze taze dağıtan bir tesis olsun.

Tesisde üretimde kullanılacak olan ve soğuk muhafaza edilmesi gereken Süt gibi sıvı ürünle ile yine soğuk muhafaza edilmesi gereken hamur , krema , maya gibi katı ürünleri depoladığımız bağımsız soğutma sistemlerimiz var.

Üretim süresi boyunda hattı soğutan bir soğutma sistemimiz var. Üretim sonrasında bitmiş ürünleri depoladığımız soğutma sistemlerimiz var.

Üretimden sonra dağıtım sırasında kullandığımız frigofrik özellikli araçlarımızda soğutma sistemlerimiz var.

Tüm bunları neden anlatıyorum ?

Düşünelim , Tüm bu soğutma sistemleri nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde bir cloud sunucu üzerinden programlanmış yapay zeka ile yönetilirse , bu yönetim sistemi sayesinde oluşabilecek tüm olumsuz noktalar önceden haber verilse , tüm bu soğutma sistemleri çalışma zamanlarını yine bu sistem sayesinde kendisi ayarlasa ve bize raporlasa, üstelik bunların hepsini yaparken ben bu kadar elektrik harcadım maliyetim de bu dese…

Yok artık mı dediniz ?

Üreticiden sütü aldınız , ve hatta yolda soğutmaya başladınız ,zamanla yarışınız başladı.Tesise doğru hızlıca gidiyorsunuz. Sistem aracın fabrikaya yaklaştığını gps modülü sayesinde cloud sunucuya bildirse , sunucudan bir komut ile az sonra içerisine süt girecek olan tankların soğutması çalışmaya başlayabilir. Böylece önceden soğutulmuş tanklar sütün daha hızlı ve kısa sürede soğutulmasını sağlayacaktır.

Üretim bandınıza gelen tüm hammaddelerin ayrı ayrı sıcaklıkları lazer gözler ile okutulup cloud sunucuya bildirilse , yapay zeka olağan dışı bir sıcaklık değişimi olan ürün varsa , ürünü tanıyarak depolandığı soğutma sistemini baştan sona kontrol etse ve size rapor edebilir.

Pastayı yaptınız , pastaları arzu edilen sıcaklıkta sevk edebilmeniz için çok hızlı davranmalısınız. Üretilmiş ürünlerin bulunduğu soğutma sistemi aynı zamanda ürünleri tanıyabilir ve depodan çıkışta her birinin sıcaklıklarını kayıt altına alabilir. Sevk olmadan önce yine gps kayıtlarından hangi araca yüklenecekse aracın sıcaklığının sevkiyat için uygunluğunu kontrol edebilir ve yükleme için onay verebilir. Yükleme yapılacak araçların programları önceden belirlenmiş ise , yükleme öncesinden birkaç saat öncesinde otomatik olarak araçlar üzerindeki soğutma sistemleri çalıştırılabilir.

Üretim yaptığınız tesiste , bina ısıtma ve soğutma sistemleri nesnelerin interneti sayesinde dış hava sıcaklığını , çalışan personel vardiya zamanlarını takip ederek en optimum konfor şartını otomatik olarak sağlayabilir. Örneğin muhasebe departmanı akşam saat altıda mesai bitiriyor ise sistem saat beş buçukta bulundukları yerin iklimlendirmesini otomatik olarak durdurabilir , sabah sekiz buçukta mesai başlıyorsa , yine sabah sekizde otomatik olarak bulundukları bölgedeki iklimlendirme çalışmaya başlayabilir.

Bu sayede fabrikada kullanılmayan kısımların ve kullanılmayan zamanlarda tesisin ısıtılması , soğutulması yapılmayarak enerji tasarrufu sağlanabilir.

Tüm bu hareketliliğin cloud üzerinde yapay zeka ile yaratılacak algoritmalar sayesinde sonuçları verimli bir şekilde raporlanarak aksayan yönlerin tespiti yapılabilir ve üretimde verimi arttırarak maliyetleri düşürebiliriz.

Tabii ki nesnelerin interneti tek başına değil , yapay zeka ve iyi bir veri analizi sayesinde en verimli şekilde kullanılabilir.

Bu örnekten çok daha karışık sistemler olabilir , daha hassas veya daha hızlı reaksiyon gerektiren iklimlendirme sistemleri ile çalışıyor olabilirsiniz. Şimdiden heyacanlandım…

devam edecek…

Barış Özbek

Total Page Visits: 11277 - Today Page Visits: 2

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın