"Enter"a basıp içeriğe geçin

Internet of Things in hvac-r industry

IOT yani bizim dilde , Nesnelerin Interneti. Bu konuyu işlemeye henüz yeni başlayan bir dünya var. Geleceğin mesleklerinden biri olacağına inanılıyor. Meslek diyorum çünkü , ne tek başına Bilişim sektörünü ne de Endüstri’yi bu başlıkta yorumlayabiliriz.

Nesnelerin interneti , cep telefonundan sonra bizi bambaşka bir boyuta sokabilecek güçte bir teknolojik gelişmedir. Çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmeyi başaran ve gelecek yüzyılın en büyük ticari pazar payına sahip olacak işlerden biridir.

İklimlendirme ve Soğutma sektöründe IOT durumu nedir ?

On yıl kadar önce klimanızı veya Ticari Soğutma Ünitelerinizi internet aracılığı ile yönetmenizi mümkün kılan cihazlar satılmaya başlamıştı. Bu ürünler çok az sayıda markada ve bugüne kıyasla çok daha az kabiliyete sahiptiler. O günlerde sadece sıcaklık derecesini birkaç dakika gecikme ile görebiliyor , istediğimiz dereceyi set edebiliyor ve istediğimiz zaman aralığının sıcaklık kayıtlarını daha sonra görüntüleyebilmek üzere depolayabiliyorduk. Bütün bu işlemleri mahalde bulunan İnternet Ağına kablo ile bağlanarak ve sabit IP satın alarak yapabiliyorduk.

Teknolojinin bu güzel ve son derece pahalı özelliğinden yararlanmanın kaçınılmaz dezavantajları da vardı. Internet Ağımızı dışarıdan gelecek saldırılara karşı açmak zorundaydık. Sabit IP satın almak veya kiralamak zorundaydık. Sağlıklı bilgi alışverişi için yüksek kotalı ve hızlı internet bağlantısına ihtiyacımız vardı.

Bugün ,

Evimizdeki klimayı SMS atarak çalıştırmak yapay zeka ve IOT birinci nesil birleşimi bir uygulamadır. Nesnelerin interneti kompozisyonuna tam anlamıyla giriş adımıdır. İkinci nesil IOT sms uygulamasını terk ederek Cloud üzerinden klimanıza ulaşıp komut vermenize olanak sağlamıştır. Bu sayedede statik ip ye ihtiyacınız yoktur , Ağınızı hiçkimseyle paylaşmanıza da gerek yoktur. Çünkü siz doğrudan evinizin ağında değil , cloud sunucu ya bağlanırsınız , aynı şekilde klimanız da yine mahaldeki internet ağını kullanarak cloud sunucuya bağlanır ve oturum açar. Bu sayede gönderdiğiniz istekler gönderilir ve durumların yanıtları alınıp size gösterilir. Ayrıca cloud sunucu üzerinde size ayrılan hafıza kadar verilerinizi kaydedebilir ve geçmişe dönük raporlamalarda bulunabilirsiniz.

Yukarıda anlattığım uygulama Nesnelerin Interneti ve yapay zeka birleşimi bir sunumdur. Hayatımızın içerisinde ve son derece yaygın olarak bulunmaktadır.

Benim asıl işlemek istediğim konu daha büyük ve daha karmaşık hvac-r ürünlerini nesnelerin interneti 3.nesil teknolojisi ile dolaşıma sokmak , verimi arttırarak , yönetim maliyetlerini düşürmek.

Nasıl mı ?

takip etmeye devam edin onu pek yakında ikinci makalede detaylı detaylı anlatacağım…

Barış Özbek

Total Page Visits: 1156 - Today Page Visits: 1

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın